مقالات

بهبود عوارض سکته مغزی به کمک تکنولوژی

سکته مغزی یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در ایالات متحده آمریکا است. سکته مغزی، زمانی اتفاق می افتد که رگی خونی در مغز مسدود یا منفجر شود.


بدون درمان، سلول های مغز به سرعت می میرند. نتیجه می تواند ناتوانی جدی اندام های بدن یا مرگ باشد. اگر فردی علایم و نشانه های سکته مغزی را بروز داد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید و کمک بخواهید.


علایم و نشانه های سکته مغزی عبارتند از:
 بروز ناگهانی ضعف و بی حسی در یک طرف بدن، تغییر ناگهانی دید در یک یا دو چشم یا دشوار شدن بلع غذا،  بروز ناگهانی سردردهای شدید بدون علت، بروز مشکلات شدید همراه با سرگیجه هنگام راه رفتن، بروز مشکلات ناگهانی در صحبت کردن و شناخت دیگران.
سکته مغزی: زمان = صدمه دیدن مغز
در درمان سکته مغزی، ثانیه ها نیز اهمیت دارند. وقتی اکسیژن به مغز نمی رسد، مرگ سلول های مغز در چند دقیقه آغاز می شود. به شرط مصرف داروهای متلاشی کننده لخته خون در سه ساعت ابتدایی پس از بروز سکته مغزی، می توان از گسترش آسیب دیدن مغز کاست. وقتی بخشی از بافت مغز از میان می رود، اندام هایی از بدن که توسط بافت از میان رفته مغز کنترل می شدند از کار می افتند. به عبارت دیگر سکته مغزی سبب ناتوانی بلند مدت جسمی می شود.

تشخیص سکته مغزی
وقتی فردی با علایم و نشانه های سکته مغزی به بخش اورژانس مراجعه می کند، در ابتدا باید نوع سکته مغزی را مشخص کرد. دو نوع سکته مغزی اصلی وجود دارد که روش های درمان شان متفاوت است.

پزشکان می توانند از عکس برداری اورژانسی برای شناسایی نوع سکته مغزی – مسدود شدن یا منفجر شدن رگ خونی- استفاده کنند. نتایج آزمایش های اضافی، محل خونریزی درون مغز را مشخص می کند.


یکی از علل متداول سکته مغزی ضخیم و سخت شدن دیواره رگ های خونی است. پلاکت های ساخته شده از چربی، کلسیم، کلسترول و … انعطاف رگ های خونی را از میان می برند.

لخته خون ممکن است سبب مسدود شدن رگ خونی غیر قابل انعطاف و بروز سکته مغزی ایسکمیک شود. عامل اصلی سکته مغزی هموراژیک در اکثر موارد عدم درمان فشار خون بالا است که سبب انفجار رگ خونی ضعیف می شود.

عوامل خطر زا: بیماری های مزمن
پیروی کردن از رژیم غذایی نامناسب می تواند خطر بروز سکته مغزی را افزایش دهد. مصرف بیش از اندازه چربی و کلسترول می تواند سبب ضخیم شدن رگ های خونی شود.

مصرف بیش از اندازه نمک ممکن است سبب بروز بیماری فشار خون شود. مصرف بیش از اندازه کالری سبب بروز اضافه وزن و چاقی می شود. با پیروی کردن از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه، غلات و ماهی می توان از بروز سکته مغزی جلوگیری کرد.


برخی از عوامل خطر زا – کهنسالی و وجود سابقه سکته مغزی در خانواده- که در بروز سکته مغزی موثرند خارج از کنترل انسان قرار دارند.

جنسیت، نقش مهمی ایفا می کند. سکته مغزی مردان را بسیار بیشتر از زنان تهدید می کند. با این وجود، زنان در اکثر مواردی که سکته مغزی بروز می کند جان شان را از دست می دهند. سکته مغزی، آفریقایی آمریکایی تبارها، سرخ پوست ها و اسکیموها را بیشتر از سایر نژاد ها تهدید می کند.


کنترل و درمان بیماری های فوق احتمال بروز سکته مغزی را به شدت کاهش می دهد.
رفتارهای نامناسب و خطر زایی که در ادامه می خوانید خطر بروز سکته مغزی را به شدت افزایش می دهند:
– دود کردن سیگار
– ورزش نکردن
– نوشیدن الکل


در این بخش می خواهیم ببینم تکنولوژی چگونه به افرادی که توسط سکته مغزی ناتوان شده اند کمک می کند.


در دانشگاه سومتهمتون گروهی درباره ی تکنولوژی هایی تحقیق می کنند که بتوانند به افرادی که در اثر سکته های مغزی ناتوانی های جسمی پیدا کرده اند کمک کنند.
در بریتانیا در هر پنج دقیقه یک نفر دچار سکته ی مغزی می شود که یکی از عوامل اصلی معلولیت جسمی است.

بهره مندی از تکنولوژی برای درمان
در بسیاری از موارد این معلولیت ها در ناحیه ی دست و بازو ظاهر می شود. به همین دلیل محققان این دانشگاه اکثر توجه خود را روی این ناحیه گذاشته اند.


اکنون تجهیزات و کارهای انجام شده در این دانشگاه را مورد بررسی قرار می دهیم. نفر اول لیسا است که یکی از کارهای او معاینه ی بیماران است، او از بیماران می خواهد که کارهای ساده ی روزانه چون ریختن آب در لیوان، تکان دادن اشیا به اطراف و غیره را انجام دهند که در نتیجه لیسا با مشاهده ی چگونگی انجام این فعالیت ها شدت تاثیر سکته را روی عضلات بیماران اندازه گیری می کند.

لیسا می گوید که اکثر افراد که در ناحیه ی دست توسط سکته ی مغزی ناتوان شده اند می توانند پنجاه درصد از سلامتی خود را به دست آورند ولی او بر این باور است که توسط دستگاهی که آنها طراحی کرده اند این درصد بهبودی افزایش می یابد.


نوبت به امتحان دستگاه  TDCS می رسد، این دستگاه از طریق منتقل کردن جریان مغناطیسی کم و بی خطر می تواند روی سلول های مغز اثر بگذارد. الکترود های دستگاه روی سر بیمار قرار می گیرد و توسط کلاهی روی سر نگه داشته می شود، سپس عینکی روی چشم بیمار قرار می گیرد که سه توپ با اشعه ی مادون قرمز روی آن قرار داشت، سپس لیسا توسط دستگاهی به شکل قلم و به نام pen pointer  نقطه های به خصوصی از مغز را علامت گذاری کرد تا محل علامت ها به وسیله ی دوربین ثبت و از طریق وایرلس به کامپیوتر منتقل شود.

تصویر کامل جمجمه روی مانیتور دیده می شود و لیسا از این طریق می تواند همکاری مغز و ماهیچه های بدن را به راحتی تشخیص دهد، سپس لیسا دستگاهی به نام Transcranial magnetic stimulation را معرفی می کند که شبیه کلید آبی بسیار بزرگ است. توسط این دستگاه جریان الکتریسیته مستقیما به نقطه ی فرمان مغز فرستاده می شود که می تواند به مغز در صادر کردن فرمان کمک کند.

سیم پیچ الکتریکی که در این دستگاه قرار دارد روی مغز میدان مغناطیسی به وجود می آورد که از این طریق به مغز برای فرمان دادن به ماهیچه ها کمک می کند.


حال به سراغ تکنولوژی به کار رفته در دستگاه دیگری می رویم؛  لیسا ابتدا جهت هایی که می توان دسته ی ربات را حرکت داد نشان داد و گفت که سعی دارد از این طریق در شرایط مختلف مغز را تحریک کند او در ابتدا دو پد با رنگ های آبی و صورتی روی سر بیماران قرار داد، به صورتی که پد آبی قطب مثبت و پد صورتی قطب منفی بود، درست مثل یک باتری. البته پد آبی یا قطب مثبت باید در آن قسمتی از مغز قرار بگیرد که دچار سکته شده است.

آنها قصد داشتند با استفاده از بازی های ساده بیماران را برای حرکت دست و بازو مشتاق تر کند. که همین اشتیاق به بازی کمک زیادی به قسمت های آسیب دیده ی مغز در اثر سکته می کند. این دستگاه تمام حرکات را ضبط می کند و بیمار می تواند میزان پیشرفت خود را ببیند.


آقای کریس، یکی از مهندسان این دانشگاه است که دو ربات دیگر در این زمینه ساخته است. او می گوید افرادی که دچار سکته ی مغزی شده اند، معمولا  انجام کار های ساده برایشان، دشوار می شود. به همین دلیل او ربات اول خود را طراحی کرده بود تا برای ادامه ی تحقیقاتش از آن استفاده کند.

طی این پروژه از بیمار می خواستند دستش را در آستین بخصوصی فرو کند، و نوری را که توسط پروژکتور پخش می شود را با دستش دنبال کند. با گذشت زمان کار با این ربات برای این بیماران سخت و سخت تر می شد. باید اشاره کرد یک جریان الکتریکی هم به دست کمک می کرد که بیماران به این حرکات بتوانند زودتر عادت کنند و آنها را انجام دهند.

بعد از ساخت ربات اول و مورد استقبال قرار گرفتن آن او تصمیم گرفت که این ربات را پیشرفت دهد. قدم بعد برای آقای کریس ساخت ربات دوم بود که هم به بیماران کمک می کرد که با دست خود حرکات را انجام دهند، هم قسمت های بیشتری از دست و بازو حمایت می شود.

این رباط توجه ویژه ای هم روی ناحیه ی شانه به منظور رساندن دست به اجسام دور دارد. آن ها به کمک الگوریتم می توانستند محاسبه کنند که دست بیماران، احتیاج به تمرین بیش تر چه حرکتی دارند و به همین صورت هم می توانستند ماشین هایشان را پیشرفت دهند. 


حال در این زمینه به سراغ ربات های پیشرفته تر ساخته شده در این دانشگاه می رویم. می خواهیم با آخرین مدل ربات ساخته شده در این دانشگاه آشنا شویم. وقتی افراد در اثر سکته ی مغزی قسمتی از بدنشان ناتوان می شود، ماهیچه های آن ها کوچک و جمع می شود.

اما با استفاده از دستگاه robotic arm و ایجاد جریان مغناطیسی در مغز، می شود به ماهیچه ها کمک زیادی کرد. در این ربات، از الکترود هایی استفاده می شود که به قسمت های مختلف دست افراد متصل می شود.

هر کدام از این الکترود ها مامور حرکت دادن آن قسمت از دست به کمک جریان الکتریسیته هستند. وقتی دست افراد به این ربات بسته می شود، تحت کنترل قرار می گیرند. به طوری که وقتی دستشان را تکان می دهند، حس می کنند تحت کنترل خودشان نیست.


سیستم به کار رفته در این ربات بسیار هوشمند است، زیرا وقتی که بیمار می خواهد دستش را حرکت دهد یک تحریک اولیه به بازوی او فرستاده می شود.

و به محض اینکه بیمار به موقعیت مورد نظرش می رسد دستگاه به طور اتوماتیک خاموش می شود. با استفاده از چنین سیستمی ماهیچه های دست بیمار تحریک لازم اولیه را به دست می آورد و حرکات برای آنها ساده تر می شود.


در آخر به صحبت های دکتر آنمری هییوز می پردازیم؛ او می گوید تمام راه های درمان ما برای سکته ی مغزی وابسته به تکنولوژی نیست. بازماندگان سکته مغزی از احساساتی مثل ترس، خشم، اضطراب و اندوه رنج می برند. روان شناس یا متخصص مشاور می تواند از استراتژی های گوناگون برای مقابله با این احساسات استفاده کند.

متخصص مشاور همچنین می تواند علایم و نشانه های افسردگی را در بازماندگان سکته مغزی شناسایی و درمان کنند. همچنین افرادی که توسط  سکته مغزی دچار ناتوانی دست می شوند، معمولا یکی از دست هایشان فعال تر از آن یکی می ماند. و به همین علت، عادت می کنند برای انجام کارهایشان از دست فعالشان استفاده کنند، که این موضوع بسیار ناخوشایند است.

زیرا باعث می شود طی گذر زمان ماهیچه های دستی که فعالیت کمتری دارد ضعیف تر شود. بیماران باید سعی کنند ماهیچه های دست آسیب دیده را تا آنجایی که امکان دارد به کار بگیرند. و برای این کار آن ها دستکش ساده ای را طراحی کردند، که افراد چند ساعت در روز از این دستکش روی دست سالمشان استفاده می کنند تا یادشان باشد در آن چند ساعت از دست آسیب دیده استفاده کنند.


در نهایت پزشکان این دانشگاه امیدوارند با پیشرفت تکنولوژی افراد قادر باشند این وسایل را در خانه هایشان استفاده کنند تا بتوانند هر چه زود تر بهبودی خود را به دست آورند.
روش های دیگری برای پیشگیری کردن از سکته مغزی وجود دارد که چندتایی از آنها را بررسی می کنیم.

داروها
 پزشکان برای افرادی که احتمال دارد سکته مغزی کنند داروهایی تجویز می کنند تا احتمال بروز سکته را کاهش دهند. داروهای ضد لخته خون، مثل آسپرین، پلاکت های خون را حفظ می کنند که سبب ایجاد لخته می شوند.

داروهای ضد لخته خون، مانند وارفارین، برای بازماندگان سکته مغزی تجویز می شوند تا به بیداری بخش خاموش مغزشان کمک کنند. افرادی که از فشار خون بالا رنج می برند برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کنند. جراحی
در برخی از موارد، سکته مغزی در نتیجه تنگ شدن شریان کاروتید ایجاد می شود. پزشکان، افرادی را که سکته مغزی خفیف یا زود گذر (TIA) کرده اند جراحی می کنند و پلاکت ها را از دیواره این شریان پاک می کنند.


بالون و استنت
در برخی موارد، پزشکان برای باز کردن شریان کاروتید از آنژیو پلاسی برای قرار دادن بالون و استند استفاده می کنند.زندگی پس از سکته مغزی
بیش از نیمی از افرادی که سکته مغزی کرده اند توانایی های خود را باز می یابند. کسانی که به اندازه کافی داروهای متلاشی کننده لخته خون مصرف می کنند ممکن است به طور کامل بهبود یابند و کسانی که دچار ناتوانی شده اند یاد می گیرند مستقل باشند.

منابع مقاله


www.france24.com
 https://thebrainstimulator.net
thebrainstimulator.net/shop
www.mayoclinic.org/tests-procedures/…magnetic-stimulation/home/ovc-20163795


نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

adblock را غیر فعال کنید

سیستم زوم طب روشی را برای دور زدن تبلیغات در سیستم شما یافته است جهت حمایت از ما از استفاده از آن صرف نطر کنید