مقالات

معرفی دستگاه سیستوسکوپ

معرفی تجهیزات پزشکی

مفاهیم پایه
(Cyst(o: مثانه
Scope: نمایش
Cystoscopy: مثانه بینی؛ بررسی دستگاه ادراری از طریق دیدن به کمک آندوسکوپ

فیزیولوژی
ســرطان مثانه یازدهمین سرطان شناخته شده در دنیا است. سرطان مثانه چهاردهمین علت منجر به مرگ ناشی از سرطان در دنیا است. تومور های مثانه از نوع مخملی شکل که با هیچ وسیله ای قابل تشخیص نیستند به راحتی به وسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند. بیمارانی که باید عمل پروستات انجام دهند، پیش از عمل حتما باید سیستوسکوپی شوند. التهابهای مثانه کاملا به وسیله سیستوسکوپی قابل تشخیص هستند.

چگونه کار می کند
سیستوسکوپ یک لوله باریک حاوی لنز است که از طریق مجاری ادراری وارد مثانه شده و محیط داخل آن را روی مانیتور نمایش می دهد. سایز کوچکتر این دستگاه برای اهداف تشخیصی و سایز بزرگتر آن برای اهداف درمانی به کار می رود.


پزشک سیستوسکوپ را در دست میگیرد و اگر دارای سیستم دوربین و مانیتور باشد بیمارِ هوشیار و پزشک نیز میتوانند از طریق مانیتور تصاویر را مشاهده کنند در غیر اینصورت پزشک به کمک عدسی چشمی اقدام میکند. نخست لوله وارد مجرا شده و سرتاسر مجرا از نظر مخاط و ضایعات دیده میشوند.

در مردان در قسمت انتهائی مجرا، پروستات وجود دارد که بیشتر به شکل دو برجستگی از طرف چپ و راست به درون مجرا دیده میشود (لوب های لترال). در مواردی که بزرگی پروستات سبب انسداد ادراری باشد، لوب های لترال نزدیک و چسبیده به هم هستند (Kissing lobes). بعد از آن گردن مثانه است.

از این مرحله سیستوسکوپ وارد مثانه میشود. همه زوایای مثانه بایستی از نظر مخاط و ضایعات رؤیت شوند. سوراخهای حالب در دو طرف خلفی نزدیک گردن مثانه است که بایستی از لحاظ خروج ادرار طبیعی رؤیت شوند. در حین عمل از راه لوله درناژ سیستوسکوپ، آب استریل یا سرم وارد می شود که نقش آن متسع کردن مجرا و مثانه برای رؤیت بهتر و شستشوی کدورت منطقه است، در انتهای عمل، ادرار و مایع مثانه برای راحتی بهتر بیمار خارج می شوند.

در چه مواردی به کار میرود
هدف از انجام سیستوسکوپی در مرحله اول، تشخیص و سپس درمان است. به عنوان مثال قطعی ترین روش تشخیص تومور مثانه، تنگی پیشابراه، بزرگی پروستات و سنگ داخل مجرا یا مثانه، انجام سیستوسکوپی است.

معمولا پیش از انجام جراحی بزرگی پروستات، سیستوسکوپی برای تعیین اندازه دقیق پروستات و تعیین نوع عمل جراحی (جراحی باز و یا جراحی بسته/لیزری) انجام میشود.


از مزایای این عمل، مشاهده واضح خون در ادرار به خصوص در افراد بالای ۵۰ سال است. سیستوسکوپی عمدتا با اهداف تشخیصی انجام میشود که یکی از مهمترین آنها در بیماران با هماچوری (خون در ادرار) است.

انواع سیستوسکوپ
سیستوسکوپ در دو نوع سخت و غیر قابل انعطاف (Rigid) و نرم و قابل انعطاف (Flexible) و در سایزهای مختلف وجود دارد.

کشور سازنده
آلمان

منابع مقاله

https://drshnategh.com/
http://www.urology.clinicman.org/

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

adblock را غیر فعال کنید

سیستم زوم طب روشی را برای دور زدن تبلیغات در سیستم شما یافته است جهت حمایت از ما از استفاده از آن صرف نطر کنید