آموزش کاربری الکترو کوتر ERCO مدل ۲۰۰۱

۱۵ فروردین ۱۳۹۷

مشخصات کاربری الکترو کوتر ERCO مدل ۲۰۰۱ 

۱ – کلید روشن خاموش : با زدن این کلید به سمت بالا دستگاه روشن می گردد . لامپ سیگنال بالای کلید وضعیت کلید را بیان می کند .

۲ – لامپ سیگنال روشن بودن دستگاه : روشن بودن این لامپ نشانه آن است که دستگاه آماده کار است .

۳ – کلید انتخاب حالت : این کلید سه حالته برای انتخاب سه حالت کارکرد بکار می رود :

  • حالت Cut یا برش : وقتی کلید ۳ در این وضعیت قرار داده شود امواج مداوم RF از الکترود ساطع شده که مخصوص برش است . مقدار توان خروجی دستگاه در این حالت با سلکتور چرخان ۵ قابل تنظیم است .
  • حالت C & C : در این حالت امواج RF ساطع شده از الکترود فعال مقطع بوده ، لذا علاوه بر برش ، انعقاد صورت می پذیرد . با چرخاندن سلکتور ۵ ضریب تاج موج تغییر می کند . لذا عمل انعقاد کاملا تحت کنترل خواهد بود . در حالت C & C سلکتور ۴ از کار می افتد .
  • حالت COAG : با قرار دادن کلید ۳ در این وضعیت ، دستگاه یک موج مقطع RF از خروجی خود ساطع می کند که ضریب تاج آن ثابت است . با تغییر دادن سلکتور ۴ دامنه موج و در نتیجه موج خروجی تغییر می کند .

۴ – سلکتور دامنه موج RF : با گراندن آن دامنه موج RF ساطع شده افزایش و کاهش می یابد . به عبارت دیگر توان خروجی دستگاه را می توان کنترل کرد . توان خروجی اثر بسیار مهمی در امر جراحی برقی دارد . این سلکتور تنها در حالت Cut و COAG فعال است .

۵ – سلکتور تغییر ضریب تاج موج : وقتی حالت کارکرد دستگاه C&C انتخاب شود، با چرخاندن آن ضریب تاج موج تغییر می کند ، لذا عمق انعقاد در دیواره برش تحت کنترل این سلکتور است .

۶ – LED زرد رنگ : روشن بودن این لامپ مبین آن است که دستگاه در حالت برش یا Cut است.

۷ – LED زرد رنگ : روشن بودن این لامپ بیانگر حالت C&C است .

۸ – LED سبز رنگ : این لامپ نشانه قرار گرفتن دستگاه در حالت انعقاد می باشد .

۹ – کلید انتخاب دو حالت تک قطبی و دو قطبی : این کلید ۲ حالته وضعیت دستگاه را از حالت تک قطبی به دو قطبی تغییر می دهد .وقتی کلید در حالت دو قطبی قرار گیرد ، لامپ سیگنال مربوطه روشن شده و ژنراتور دو قطبی به کار می افتد . در این حالت با بهره گیری از یک سیم رابط و الکترود مخصوص (قلم بایپلار) می توان به روش دو قطبی جراحی را انجام داد .

۱۰ – LED زرد رنگ : روشن بودن این لامپ مبین کارکرد دستگاه در حالت دو قطبی می باشد .

۱۱ – ولوم صدا : سیستم ERCO-2001 به یک مدار هشدار دهنده مجهز است و در مواقعی که اتصال صفحه خنثی با دستگاه قطع گردد ، ضمن متوقف کردن خروجی هشدار نیز می دهد . شدت صدای بلندگو را با این ولوم می توان کنترل کرد .

۱۲ – محل اتصال فیش الکترود فعال تک قطبی

۱۳ – محل اتصال PP(پلیت)

۱۴ – LED قرمز رنگ : روشن بودن آن مبین عدم اتصال صحیح PP(پلیت) به دستگاه است ، لذا علاوه بر صدای هشدار دهنده LED نیز روشن می شود و این امکان را می دهد که بدون سیستم صوتی وضعیت اتصال را به طور مستمر تحت نظر داشت .

۱۵ – محل اتصال فیش الکترود فعال تک قطبی

۱۶ – فیش اتصال پدال پایی : با اتصال پدال به این مادگی می توان عمل قطع و وصل جریان RF را با پا انجام داد .

۱۷ – فیش دو قطبی : این فیش مخصوص اتصال سیم رابط دو قطبی به دستگاه است.

۱۸ – فیوز : در پشت دستگاه تعبیه شده است .

راه اندازی و آزمون عملکرد سیستم الکترو کوتر ERCO مدل ۲۰۰۱ :

مراحل زیر در راه اندازی و آزمایش ERCO-2001 گام به گام بایستی مورد بررسی قرار گیرد .
۱ – دو شاخه ورودی دستگاه را به برق ۲۲۲ ولت وصل کرده و کلید ۱ را در وضعیت ON قرار دهید . در این حالت لامپ ۲ روشن می شود .
۲ – با روشن شدن دستگاه یک آژیر ممتد تولید شده که همراه با روشن شدن لامپ ۱۴ می باشد و این هشداری است که در مورد عدم اتصال PP(پلیت) با دستگاه فعال می شود.
۳ – با اتصال PP به فیش ۱۳ آژیر ممتد قطع و لامپ ۱۴ خاموش می گردد .
۴ – جهت انتخاب نحوه کارکرد دستگاه در دو حالت تک قطبی و دو قطبی از کلید ۹ استفاده نموده که با انتخاب حالت دو قطبی لامپ ۱۲ روشن می گردد .
۵ – حالت دو قطبی : ابتدا فیش پدال پایی را وصل نموده و فیش الکترود فعال دو قطبی(قلم بایپلار) را در ۱۷ قرار دهید . برای قطع یا وصل نمودن موج RF می توانید از پدال پایی استفاده کنید .( برای برقراری موب RF روی پدال فشار دهید .) کنترل قدرت RF بوسیله سلکتور ۴ انجام می گردد . هنگام کارکرد در این حالت لامپ ۸ روشن می شود .
۶ – حالت تک قطبی :
الف – Cut : کلید انتخاب ۳ را در وضعیت Cut قرار دهید . الکترود فعال مخصوص تک قطبی را در فیش ۱۵ یا ۱۳ قرار دهید . هنگام استفاده از این حالت لامپ ۶ روشن می شود . برای کنترل قدرت خروجی می توانید از سلکتور ۵ استفاده کنید .
ب – C&C : کلید انتخاب ۳ را در وضعیت C&C قرار دهید . الکترود فعال مخصوص تک قطبی را در فیش ۱۳ یا ۱۵ قرار دهید . هنگام استفاده از این حالت لامپ ۷ روشن می شود . برای کنترل قدرت خروجی می توانید از سلکتور ۵ استفاده کنید .
ج – COAG : کلید انتخاب ۳ را در وضعیت Coagolation بگذارید و الکترود فعال را در فیش ۱۳ یا ۱۵ قرار دهید . هنگام استفاده از این حالت لامپ ۸ روشن می شود . برای کنترل قدرت خروجی می توان از سلکتور چرخان ۴ استفاده کرد .

۷ – ولوم صدا : ERCO-2001 هشدارهای صوتی خود را با تن های مختلف ایجاد می نماید . شدت صدا را با ولوم صدای ۱۱ می توان کنترل نمود .

مسائل ایمنی کار با الکترو کوتر ERCO مدل ۲۰۰۱ :

۱ – موقع تمیز کردن دستگاه همیشه سیم اتصال آن را از برق جدا سازید . بدنه دستگاه را با پارچه نم دار یا آغشته به آب صابون تمیز کنید . توجه کنید که آب به داخل سیستم نفوذ نکند ، زیرا این امر موجب اتصالی در دستگاه می شود . از تمیز کردن سیستم با مواد شیمیایی آتش زا جدا خودداری نمایید .


۲ – سالانه از طریق تماس با نماینده فروش نسبت به کالیبراسیون دستگاه اقدام نمایید .


۳ – در محیطی که گازهای قابل اشتعال وجود دارند از دستگاه استفاده نکنید ، زیرا قوس الکتریکی ساطع شده از دستگاه انفجار ایجاد می کند .


۴ – در طول عمل بخصوص عملهای شکم و صدری معمولا پوست بیمار در محلی که به موج اتصال دارد به علت آغشته شدن به خونابه و سایر مواد و خشک شدن بعدی آنها به مرور تماس الکتریکی اثر با PP کم شده لذا جراح حس می کند که به توان بیشتری برای عمل نیاز دارد . افزایش تدریجی این توان مخاطراتی را در پی دارد که از آن جمله اند :
الف – سوختن موضعی پوست در محل تماس با PP .
ب – اگر دفعتا بر اثر حرکت خیس شدن ، تماس موج با پوست کاملا بر قرار شود ، توان بالای دستگاه در محل برش یا انعقاد ضایعات ناخواسته را در عمل بوجود می آورد ، لذا از وظایف تکنسین اتاق عمل است که دائما مراقب اتصال صحیح PP با بدن باشد و توصیه می شود در فواصل معین نسبت به تمیز کردن سطح موج و بدن بیمار اقدام شود .


۵ – معمولا اتاق های عمل را با میکروجت یا Atomizer ضد عفونی می کنند . ابر حاصل از این دستگاه به تمامی اطراف نفوذ می کند ، لذا در حین ضدعفونی دستگاه را با یک لایه پلاستیک بپوشانید . در ضمن مراقب باشید که بخار مواد ضدعفونی آتش زا نباشد زیرا وجود چنین بخاراتی خطر انفجار را در موقع جراحی برقی به دنبال دارد.

۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب hossein
کارشناس مهندسی پزشکی - توسعه دهنده سیستم های پردازش تصویر

بدون دیدگاه

رسانه های همکار