مقالات

معرفی ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور

معرفی تجهیزات پزشکی

ست‌های لوله خرطومی بیهوشی- ونتیلاتور بی‌شک یکی از پرمصرف‌ترین کالاها در حوزه تنفسی و بیهوشی است. این ست‌ها به‌عنوان رابط بین بیمار و دستگاه استفاده می‌شوند و هدف آن‌ها رساندن گازهای تنفسی در دستگاه به بیمار است.

این ست‌ها عمدتاً دو شلنگ هستند؛ یک شلنگ برای مسیر دم و شلنگ دوم برای مسیر بازدم است. محاسبه حجم، فلو و فشار نیز از طریق گازهای برگشتی از شلنگ بازدمی انجام می‌شود.

ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور
ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور

ست لوله خرطومی بیهوشی

ست‌های بیهوشی رابط میان دستگاه و بیمار است که از یک سمت به دستگاه بیهوشی متصل می‌شود و از سمت دیگر به ورودی لوله تراشه که در دهان بیمار قرار دارد و انتهای آن در گلوی بیمار است متصل می‌شود و وظیفه‌ انتقال ترکیب گاز اکسیژن و گاز No2 به ریه بیمار را بر عهده دارد. در ابتدای عمل، ماسک بیهوشی به انتهای ست وصل می‌شود و آن را بر روی بینی و دهان بیمار قرار می‌دهند و قبل از تزریق ماده بیهوشی، اکسیژن بدین وسیله به بیمار می‌رسد تا درصد اکسیژن خون بالا برود.

ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور
ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور

ست بیهوشی در مراکز مختلف به‌صورت یک پک کامل با محتویات (ست دو شلنگ و همراه با یک ست تک شلنگ برای تنفس دستی و یک عدد بگ) استفاده می‌شود. زمانی که بیمار با یکی از روش‌های گازهای بیهوشی (هالوتان، ایزوفلوران یا …) یا تزریق دارو بیهوشی می‌شود در ابتدا تا زمان بیهوشی کامل بیمار از تنفس دستی استفاده می‌شود و همچنین این تنفس دستی در انتهای عمل تا زمان بیدار شدن کامل بیمار ادامه می‌یابد.

در این مواقع از ست تک شلنگ دستگاه استفاده می‌شود و ست دو شلنگ برای اتصال به دستگاه بیهوشی (قسمت ونتیلاتور دستگاه) در حین عمل و در حالتی که دستگاه در مد کاری ونتیلاتور است استفاده می‌شود.  این لوله‌ها از جنس پی‌وی‌سی، شفاف و با سطح داخلی صاف در به حداقل رساندن حجم آب‌ کاربرد دارند.

ست ونتیلاتور

ست‌های تنفسی رابط میان دستگاه ونتیلاتور و بیمارند که از یک سمت به دستگاه متصل می‌شود و از سمت دیگر به بیمار متصل می‌شود و عمل انتقال ترکیب اکسیژن و هوا به ریه بیمار را انجام می‌دهند.

ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور
ست لوله خرطومی بی هوشی دستگاه ونتیلاتور

ست‌های ونتیلاتور معمولاً دو شلنگ دارند ولی در بعضی از دستگاه‌های ونتیلاتور از ست‌های متفاوتی استفاده می‌شود که تک شلنگ بوده و محاسبه حجم برگشتی از طریق لوله‌های دیگر که قطر کمتری نسبت به شلنگ اصلی دارند، انجام می‌شود.

لوله‌ای خرطومی شکل از جنس پی‌وی‌سی است و طول آن ۸۰ سانتیمتر، شفاف و دارای لوله‌هایی با سطح داخلی صاف جهت به حداقل رساندن تجمع قطرات آب و بهبود گردش هوای کانکتور و ضد انسداد است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

adblock را غیر فعال کنید

سیستم زوم طب روشی را برای دور زدن تبلیغات در سیستم شما یافته است جهت حمایت از ما از استفاده از آن صرف نطر کنید